Tytuł brzmi nielogicznie, przecież 1,5 litrowa butelka pomieści tylko 1,5 wody… Jednak nie do końca, ponieważ do produkcji plastikowej butelki również zużywana wodę.
W rzeczywistości jest to trzy razy więcej niż może pomieścić.
Oznacza to, że trzy litry wody są potrzebne do wyprodukowania butelki z wodą, która mieści tylko jeden!
Każdy z nas, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wodę zwykle wypija 2 butelki po 1,5 litra wody. Jeszcze większość z nas sięga po wodę w plastikowej butelce. Ich ilość wprawia w osłupienie – według brytyjskiego dziennika The Guardian w ciągu jednej minuty na całym świecie kupujemy około 1 miliona butelek. Co gorsza, do roku 2020 wielkość ta wzrośnie o 20% co oznacza, że w 2020 ich sprzedaż wyniesie ponad pół miliarda rocznie.
Poniżej na infografice przestawiliśmy, jakie są skutki dla naszej planety, jeśli wypijasz dziennie 3 litry wody butelkowanej.
Czemu warto sięgnąć po wielorazową butelkę?
Uzupełniając butelkę wodą z kranu zmniejszasz swój ślad wodny. Woda z kranu jest zdatna do picia, przechodzi wiele kontroli i od dawna wiadomo, że nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia.
Ciekawostka: Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Ich ilość jest zależna od miejsca np. w Warszawie: jest to ok 250 mg/l, a w Krakowie: ponad 300 mg/litr. Denerwuje Cię kamień osadzający się w czajniku? To są właśnie cenne minerały! Źródło: pijewodezkranu.org
Jeśli jednak nie smakuje Ci woda z kranu, zawsze możesz dodać do niej plasterek cytryny bądź listki mięty. Już niedługo na blogu przestawimy Wam proste sposoby, jak dodać wodzie smaku 🙂
Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie ilości odpadów. Tworzywa sztuczne nie ulegają biodegradacji. Za każdym razem, gdy wyrzucasz plastikową butelkę – ona nie znika – natura musi radzić sobie z plastikiem przez setki lat. Gdy już się rozłoży niesie negatywne konsekwencje dla gleby przez szkodliwe mikroklasty i produkty uboczne.