0
Twój koszyk

Studenckie życie less waste

Mamy dla Was kilka sposóbów, które pozwolą Wam na studenckie życie less waste. Less waste to styl życia, która zakłada ograniczanie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum.  Jest dla każdego, na prawdę!

Poniższe przykłady pokażą, jak żyć na studiach ratowując planetę i zaoszczędzając swój portfel.

adolfo felix Yi9 QIObQ1o unsplash

Nie kseruj i nie drukuj wszystkich notatek.

Kserujesz sto stron, a dopiero potem przeglądasz i zakreślaczem kolorujesz istotne fragmenty? Zamiast kserowania “na ślepo” wcześniej przejrzyj, które strony na pewno będą Ci potrzebne. Możesz również zrobić zdjęcie notatek i czytaj tylko wybrane fragmenty. Wykorzystując telefon, tablet lub komputer. Rób własne, skrócone notatki. Podobno podczas pisania zapamiętuje się najwięcej ☺

Zakupy? Tylko z własną torbą.

Wykorzystaj wielorazowe, materiałowe torby. Plastic is not fantastic!
Po pierwsze, materiałowa nie urwie się tak łatwo jak jej plastikowa siostra. Drugi powód – nie zapłacisz za nią każdorazowo przy kasie. Po trzecie, na pewno znajdziesz torbę z nadrukiem, która doskonale uzupełni Twój styl! Warzyw i owoców nie pakuj w jednorazowe woreczki (które i tak zaraz po powrocie rozerwiesz), lecz chwytaj luzem lub pakuj w wielorazowe, siatkowe worki.

BOTAP Artesthetics 14 of 35 scaled e1602501975610

Zabierz kawę, herbatę lub wodę we własnej butelce.

Ograniczysz korzystanie z automatów czy kawiarni – to pozwoli na sporą oszczędność, kilkuset złotych miesięcznie – a zarazem ograniczysz ilość plastikowych kubeczków. 30 kaw w miesiącu to ponad 360 kubków w ciągu roku.

Słoiki od mamy umyj i zawieź z powrotem do napełnienia.

Oddaj przy następnej wizycie w domu, zamiast je wyrzucać. Połącz przyjemne z pożytecznym.

Zostaw samochód.

To niekończąca się studnia wydatków, dodatkowo przerzucenie się na komunkację miejską pozwoli na oszczędzenie środowiska. Co najważniejsze – ile razy wściekamy się, krążąc i nie mogąc znaleźć miejsca parkingowego? Wykorzystaj komunikację miejską lub pociągi (póki są zniżki) lub rower. Jeśli nie masz swojego, wykorzystaj rowery miejskie – pod uczelniami zazwyczaj są stacje, a za wypożyczenie do godziny często nie zapłacisz nawet grosza.

Wybierz na kantynie metalowe zamiast plastikowych sztućców i zwykły talerz zamiast plastikowego. Jeśli są dostępne słomki – nie korzystaj! Bez nich też sobie poradzisz ☺

caroline attwood aDFj86NuvD8 unsplash

Nie kupuj przekąsek w automatach.

Generują one naprawdę olbrzymie ilości jednorazowych, plastikowych opakowań. Przygotuj sobie drugie śniadanie samodzielnie – a jeśli poranki to walka o każdą minutę, możesz to zrobić wieczorem. Korzystanie z automatów zostaw na “czarną godzinę”. Przygotowane posiłki zapakuj do wielorazowego pojemnika z tworzywa sztucznego lub szklanego.

Less waste w kuchni studenta

Ze starego chleba – zrób tosty, z  czerstwego chleba – bułkę tartą na kotlety. Zaglądaj do lodówki i sprawdzaj, co trzeba zjeść w pierwszej kolejności. Smutne pół papryki i pomidora zamień w pysznie doprawioną sałatkę, zanim się zepsują. Planuj zakupy z głową przed pójściem do sklepu.

Mieszkasz w akademiku? Rób zakupy razem ze współlokatorami. Planujcie wspólne gotowanie lub stwórzcie harmonogram i przygotowujcie jednorazowo olbrzymią porcję jedzenia dla wszystkich. Zaoszczędzicie w ten sposób czas i pieniądze, spędzicie razem czas i zmniejszycie ryzyko marnowania żywności.

Drinki? Na imprezę w akademiku czy w plenerze weź swoją szklankę, zamiast korzystać z kubeczków plastikowych.

Kupuj rozsądnie.

Ubrania? Czemu nie z drugiej ręki lub te w części z recyklingu? Plecak lub torba? Kup raz, a porządnie, żeby nie wymieniać co pół roku gdy się przetrze. Nie daj się namówić kuszącym promocjom i rabatom – nie wszystko potrzebujesz. Idź w jakość, nie ilość.

Studenckie życie less waste

Sprzątanie w idei less waste

Nawet jeśli się do niego nie garniesz, co jakiś czas trzeba i już. Wtedy, zamiast szeregu chemicznych detergentów, wykorzystaj domowe sposoby – przeszukaj internet a sprawdzisz jak sprzątać z wykorzystaniem sody czy octu. Niektóre sposoby są nawet skuteczniejsze niż chemiczne!

Przykładowy przepis na płyn do mycia szyb i luster ma zaledwie 2 składniki – pół na pół woda z octem.

Segreguj odpady. Na uczelniach czy w akademikach zazwyczaj są dostępne kosze do segregacji. Jeśli nie, może wykorzystać dziekana czy administrację budynku i stworzyć taką inicjatywę?

Studenckie życie less waste to obok nauki przede wszystkim socjalizacja! Działanie razem, osiąganie celów. Zaangażuj przyjaciół do swoich inicjatyw.  

Dodaj komentarz